specialpedagogen

Det inkluderande klassrummet

Ett forum för alla specialpedagoger och speciallärare

Viktoria Lundström och jag har under läsåret 2024/2025 haft ett ERASMUS-projekt som har handlat om att skapa ett nätverk för specialpedagoger och speciallärare. Detta projekt avslutas nu men vi kan konstatera att det finns ett fortsatt stort behov av att träffas och nätverka. 

Vi vill ta tillvara på det stora intresset från er speciallärare och specialpedagoger för ett specialpedagogiskt nätverk där det finns utrymme för att nätverka, lära och inspireras. Därför har vi, med stöd av SKR, skapat ett samarbetsrum bara för oss. Detta samarbetsrum heter LION – nätverk för specialpedagoger/speciallärare. Nätverket är kostnadsfritt, politiskt och fackligt oberoende. Det enda kravet är att du är utbildad speciallärare/specialpedagog. Det finns inga begränsningar i antalet deltagare i forumet. Bjud gärna in en kollega inom professionen! 

Första tillfället där vi berättar mer kring och visar forumet är den 11:e juni kl 12.30-12.50 på följande länk:

Första tillfället i nya samarbetsrummet

Om du inte har möjlighet att närvara den 11:e juni kan du ansöka direkt att komma med i samarbetsrummet genom att klicka på följande länk eller scanna nedanstående qr-kod. 

Anmälan till LION – ett forum för den specialpedagogiska professionen  

Vänliga hälsningar,

Helena och Viktoria

Nätverket LION, ett forum för den specialpedagogiska professionen

Learning, Inclusion, Opportunities, Networking

Läs gärna mitt inlägg där jag beskriver projektet LION

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Information

Detta inlägg publicerades på 11 juni, 2025 av i Erasmus +, LION och märktes , , .
Differentiation Is Easy

Differentiation is easy, it doesn't have to be time consuming. It can even be fun! This blog contains easy ways to differentiate effectively in today's secondary classrooms. We aren't clones, so let's use our differences and those of our students to our advantage.

Prestationsprinsen

Om barn & unga som tänker, känner och gör "annorlunda". Om skolfrånvaro, hemmasittare, stress och psykisk ohälsa. Och inte minst, den fantastiska Prestationsprinsen.

Psykologi för Lärande | PFL

tillgänglighet – välmående – måluppfyllelse